Nie wyrzucaj – napraw

Naprawiony klosz IKEA.

Dzisiaj mały ikea hacking! Jakiś czas temu kupiliśmy do pokoju dziecka lampę podłogową IKEA. Wszystko ładnie, pięknie, aż do momentu kiedy Leon zaczął pełzać po mieszkaniu. Pewnego dnia, gdy tylko spuściłam go z oczu usłyszałam dziwaczny dźwięk,  obejrzałam się, ale było po wszystkim – porwał papierowy klosz swoimi uroczymi gickami.

1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niestety nie dało się nic z tym zrobić, klosza dokupić nie można (wrr..).  Lampa ukryła się w najciemniejszym kącie mieszkania, aż do dzisiaj.

Pokażę Wam jak bardzo prosto i niesamowicie tanio można naprawić papierowy klosz.

 

Co będzie potrzebne:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 1. Nożyczki
 2. Sznurki, gumki, włóczki – byle długie i w ulubionym kolorze
 3. Klej
 4. Odrobina fantazji

Ja użyłam sznurka/taśmy elastycznej w dwóch kolorach –szarym i pomarańczowym, o którym pisałam w poprzednim poście ( Kolory – pomarańczowy  ). Tego typu elastyczne sznurki dostępne są teraz w większości pasmanterii. Nie mam pojęcia jakie jest ich przeznaczenie (Pani w sklepie również nie wiedziała).

No to do dzieła!

1. Klosz lampy ma na całej swojej długości metalowe obręcze, do których przyklejony jest papier. Obcięłam dolną obręcz, natomiast poniżej kolejnej zostawiłam ok. 2 cm zapasu papieru.

 

 

2. Dolną obręcz dokładnie obskubałam z papieru 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

3. Posmarowałam od wewnątrz zapas papieru pod górną obręczą klejem  i podkleiłam do góry – jak na zdjęciu. Dzięki temu nie widać brzydkich krawędzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

4. Gdy powierzchnia wyschła, zrobiłam małe dziurki nożyczkami. Odstępy co ok. 2,5cm, mniejsze stwarzają ryzyko rozerwania papieru podczas przeciągania sznurka.

5. Następnym krokiem było poprzewlekanie sznurka – robiłam to naprzemiennie, żeby efekt był ciekawszy. Oczywiście można dowolnie kombinować. Wszystko zależy co podpowie nam wyobraźnia 🙂

11

 

I zrobione! Takim oto sposobem za około 6 zł naprawiłam klosz. Oczywiście wzór możemy powielić na innych częściach lampy, owinąć szarym sznurkiem obręcze – jak widać na ostatnim zdjęciu.  Zależy od naszej wyobraźni i … długości sznurka 😉

 

Nie nastawiam się na długowieczność tego przedmiotu. Znając życie pewnego dnia, któryś z chłopaków podczas wygłupów wpadnie na lampę i porwie inną część papieru. No, ale co tam – zrobię kolejną plecionkę 😉

A Wam, która wersja bardziej się podoba? 🙂

 • Gru

  Baaardzo fajny pomysł , sama bym nie wpadłą chyba na taką formę „naprawy” 🙂

  • Ewelina Penszko

   Dziękuję Gru za miłe słowo 🙂 Zachęcam do wysyłania zdjęć przedmiotów, na które nie masz pomysłu – zawsze coś wymyślimy 🙂 I pamiętaj – nie wyrzucaj!

 • Aneta

  Czadowa ta lampa!:))

  • Ewelina Penszko

   Aneta dziękuję!!! Cieszę się, że się podoba! 🙂 🙂