Kolory – pomarańczowy

kolor pomarańczowy

Dzisiaj obudziłam się z myślą „napiszę o kolorach”. Kiedy Mały Człowiek mi na to pozwolił, zasiadłam do tematu i uznałam, że o wszystkich na raz napisać nie mogę. No i stanęłam przed wyborem, który kolor pierwszy. Na myśl nasuwa się odpowiedź – pistacjowy! Nie, to nie będzie pistacjowy, pozostawię go na inną okazję. Mamy jesień, za oknem mokro, szaro, więc musi być energia. A jak energia to pomarańczowy. 🙂  Jeden z moich ulubionych kolorów, choć nie ukrywam, że jest trudny – zarówno w modzie, jak i wnętrzach (przynajmniej dla mnie).

Kolor pomarańczowy uzyskujemy poprzez połączenie dwóch barw podstawowych – czerwonej i żółtej. Sama nazwa pochodzi zaś, nietrudno się domyślić, od pomarańczy! Dla mnie kolor pomarańczowy to niesamowita energia, ale również kolor, który pobudza mnie do działania. Nie wyobrażam sobie świata bez pomarańczowego!

Wyczytałam, że pomarańczowy wzmacnia apetyt (Kochanie, musimy przemalować kuchnię i jadalnię… już wiem skąd nasze nadprogramowe kilogramy!).

A z czym łączyć kolor pomarańczowy w naszych wnętrzach? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, wszystko zależy od naszego gustu, celu… Ba! Nawet nastroju. Dlatego jeśli chcemy, aby pomarańczowy zagościł w części wypoczynkowej, połączmy go z bielą, beżem bądź szarością, które delikatnie wyciszą pomarańcz. Doskonały przykład poniżej.

hgtvkropkacom

Źródło

 

Moja kuchnia ma pomarańczowe ściany o ciemniejszym odcieniu, szafki są brązowe i gdyby nie jasna podłoga i sufit to czułabym się zupełnie przytłoczona tym zestawieniem. Połączenie pomarańczowego z ciemnym brązem może być nieco zbyt „ciężkie”, męczące na dłuższą metę, choć pasuje do sypialni.

aboutkropkacom

Źródło

 

Absolutnym hitem według mnie jest połączenie koloru pomarańczowego z soczystą zielenią. Niesamowicie odważne, a zarazem tak naturalne (pomarańcze też rosną na zielonych drzewkach).

decoholickropkaorg

Źródło

Ciekawe jest również połączenie pomarańczowego z kolorem różowym, ale w tym przypadku ograniczyłabym się do drobnych dodatków, nie większych elementów wystroju wnętrza – łatwo można przesadzić.

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić wnętrz z pomarańczowym kolorem, a przecież może zdziałać tyle dobrego.

zbiorcza-psd

  1. Lodówka SMEG, 50’s Retro Style Aesthetic
  2. Poduszka, The Pillow Collection
  3. Lampka, Bungalow5
  4. Krzesło, Bernstrang & CO
  5. Świeczka SINNGLING, Ikea
  6. Mydło w puszce, The Scottish Fine Soaps Company

A Wy co myślicie o zaproponowanych stylizacjach? Jakie połączenie jest Wam najbliższe? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. 🙂